Diksiyon


Güzel ve Etkili Konuşmanın anahtarı diksiyonumuzu geliştirmekten geçer. 
Diksiyonu geliştirmenin en önemli kuralı ise konuşma organlarındaki tembelliklerin kırılmasıdır. Bu uygulama sayesinde konuşma organlarınızı eğitecek ve geliştireceksiniz. 
Her egzersiz için özel bildirim ayarlayarak düzenli çalışacak ve her egzersize ne kadar çalıştığınızı takip edebileceksiniz.
 
Uygulamanın hedefi doğru nefes, dil, dudaklar, çene gibi yüz organlarının egzersizlerle açılması ve rahat hareket ettirilebilmesini sağlamaktır.
 
Uygulamada Sunulan Eğitimler ve Amaçları
 
- Tekerleme : Tekerlemeler pratik dil yeteneğine sahip olmak için en önemli araçlardan biridir. Tekerlemeler dilin kullanımını fiziksel olarak geliştirir. Dikkatinizi arttırır ve kelime dağarcığınızı geliştirir. Uygulamamızda harflere göre ayrılmış çok sayıda tekerleme bulunmaktadır. Düzenli olarak tekerleme çalışması yapmanızı öneriyoruz.
 
- Nefes : Nefes alma çalışmaları diksiyon eğitimimizin en temel bölümünü oluşturur. Eğer doğru nefes alamıyorsanız, uzun süreli konuşmalarda sesiniz yetmeyecek ve yorulacaksınız. Ayrıca, doğru nefes almak bazı hastalıkların oluşmasını da engellemektedir. En doğru nefes alma şekli bebek gibi nefes almaktır. Nefes egzersizleri sayesinde doğru nefes almayı öğreneceksiniz.
 
- Ses : En güzel ses, hiç bir zaman zorlama olmadan çıkan sestir. Ses egzersizlerimiz sesinizi en iyi hale getirmenizde yardımcı olacaktır.
 
- Dil : Diksiyonumuzu geliştirmemizdeki en önemli adımlarından birisi de dil kaslarımızın güçlendirilmesidir. Eğer dilimizin kaslarımızın dilimize hakim olmasını sağlayamazsak, dilimizi kullanarak çıkardığımız sesler bozuk olacaktır. Dil egzersizleri sayesinde dilinizin rahat hareket etmesini sağlayacaksınız.
 
- Dudak : Dudak tembelliği kelimeleri doğru şekilde söylemede sorunlar oluşturmaktadır. Dudak tembelliğini yenmek için uygulamada çeşitli çalışmalara yer verilmiştir.
 
- Çene : Çenemiz birçok sesin çıkarılmasına rol alan organımızdır. Çeşitli seslerde çenemiz farklı yönlere hareket etmektedir. Eğer bu hareket doğru yapılmazsa o yerine u, ı yerine i gibi tamamen farklı sesler çıkarılması söz konusu olabilir. Bu sorunun önüne geçmek için çene egzersizlerini yapmalısınız.
 
- Yanak : Yanaklar konuşmamızdaki yardımcı organlardan biridir. Yanaklarımızın her iki yanında kaslar bulunur, uygulamamızda bu kasları çalıştırmak için egzersizlere yer verilmiştir.
 
- Bildirimler : Bir egzersizi düzenli olarak yapmak istiyorsanız biz size hatırlatabiliriz. Bildirimlerinizi istediğiniz gibi ayarlayabilir böylece düzenli bir çalışma yapmayı sağlayabilirsiniz.
 
- Çalışma Takibi : Çalıştığınız her egzersiz süre olarak takip altında tutulmaktadır. Böylece hangi egzersize toplam ne kadar süre ile çalıştığınızı görebilirsiniz.
 
Diksiyonunuzu Geliştirmenin Faydaları
- Doğru nefes alıp vermeyi öğretir.
- Tonlama ve vurgu kurallarını öğretir.
- Kişinin iletişim becerilerini geliştirir.
- Sesin nasıl etkileyici bir biçimde kullanılacağını öğretir.
- Hitabet gücünü geliştirir.
- Topluluk önünde konuşurken, sunum yaparken heyecanı kontrol etmeyi öğretir.
- Konuşma bozukluğunuz varsa düzelmesine yardımcı olur.
- Özgüveninizi arttırır.

Proje Bilgileri

Uygulama Resimleri